WEST 2016-2017 Awards

Swimmer of the Year:  Maddy Lavoie

Dedication/Leadership/Sportsmanship: Julia Marcuzzi

High Points Award: Isidora Sekaric

Exceptional Outstanding Performance: Luca Chiandussi

Presidents Trophy: Marjorie Sloboda

Outstanding Performance:

<>Martin Cheung, Antonia Gheorghita, Alexandar Lackovic, Julia Marcuzzi,  Pattinson Lily, Ava Reaume,  Victoria Sexsmith, Lucas Wang, Eric Yu, Samuel Zhang

Best Swimmer:

Girls

 

Boys

Allisyn Shepherd

10 & under

Nikola Lackovic

Kyla VanBuskirk

11-12  yrs

Alexandar Lackovic

Isidora Sekaric

13-14  yrs

Evan Piatkowski

Maddy Lavoie

15 & over

Samuel Zhang

 

M.V.P. (by group):

            Silver         -  Brian Podar      

             Gold          -  Sofia Ristancev        

  Platinum     -  Sophie Johns

     Seals         -  Abigail Duvall

    Beavers   - Madalyn Gillis

        Otters      - Rachel Patten     

  Barracudas    - Jacquelin Trudeau

Most Improved:

 Aneesha Bhullar, Emma Diet, Griffin Evans, Sonny Fan, Nickolas Martin,

Mara Pascariu, Emma Theriault

Most Dedicated:

Morgan Bennet, Luca Chiandussi, Brooklyn Galbraith, Every Momotiuk, Melinda Novelletto, Isidora Sekaric, Michael Taylor

Most Competitive:

Moira Bujak, Sneha Chitte, Kennedy Dales, Bailey Humber, Joshua Jobin,

Jack Kawa, Zoe Tipady

Coaches Award:

Jack Fraser, Jayne Harcarufka, Alexandrea Jobin, Kylie Jobin,

Melina Mavromoustakou, Joey Miller, Danica Simic

 

WEST 2015-2016 Awards

Swimmer of the Year: Rachel Rode

Dedication/Leadership/Sportsmanship: Julia Marcuzzi

High Points Award: Aaron Norg

Exceptional Outstanding Performance: Maddy Lavoie

Presidents Trophy: Leon Ouyang

Outstanding Performance:

<> Nicolas Dalla Bona, Bailey Humber, Jack Kawa, Karolina Konior, Cody Lavoie, Isidora Sekaric, Zoe Tiplady, Lucas Wang, Eric Yu, Samuel Zhang

Best Swimmer:

Girls

 

Boys

Madalyn Gillis

10 & under

Alexandar Lackovic

Jacquelin Trudeau

11-12  yrs

Ryan Ku

Isidora Sekaric

13-14  yrs

Bailey Humber

Rachel Rode

15 & over

Aaron Norg

 

M.V.P. (by group):

            Silver         -    Nikolaus Bujak      

             Gold          -  Nikola Lackovic        

  Platinum    -  Joel Kawa

     Seals     -  Allisyn Shepherd

         Beavers   - Alexandar Lackovic

        Otters     - Victoria Sexsmith     

      Barracudas    - Rachel Rode

Most Improved:

 Emily Archambeault, Luca Chiandussi, Jayne Harcarufka, Alex Jobin, Gaspar Lazure, Melinda Novelletto, Michael Taylor

Most Dedicated:

Emma Cadarette, Kennedy Dales, Griffin Evans, Devlin Kukhta, Amber Lefler, Rachel Patten, Marjorie Sloboda

Most Competitive:

Martin Cheung, Nicholas Martin, Ashlynn Miller, Joey Miller, Marcie O'Callaghan, Ava Reaume, Kyla VanBuskirk

Coaches Award:

Sneha Chitte, Madison Laroche, Avery Momotiuk, Pascariu Mara,

Danny Sloboda, Elizabeth Soulliere, Sophia Soulliere, Ava Taylor

 

WEST 2014-2015 Awards

Swimmer of the Year: Amber Lefler

Dedication/Leadership/Sportsmanship: Aaron Norg/Nicolas Dalla Bona

High Points Award: Rachel Rode

Exceptional Outstanding Performance: Leon Ouyang

Presidents Trophy: Emily Marginean

Outstanding Performance:

<>James Douglas, Antonia Gheorghita, Jack Kawa, Karolina Konior,   Devlin Kukhta, Alex Liu, Katya Parker,   Petra Pascariu, Isidora Sekaric, Jacquelin Trudeau

Best Swimmer:

Girls

 

Boys

Kyla VanBuskirk

10 & under

Ryan Ku

Isidora Sekaric

11-12  yrs

Teagan Kukhta

Maddy Lavoie

13-14  yrs

Samuel Zhang

Rachel Rode

15 & over

Aaron Norg

 

M.V.P. (by group):

            Silver         -  Sophia Soulliere      

             Gold          -  Avery Momotiuk        

  Platinum     -  Ava Ruuth

     Seals         -  Luca Chiandussi

    Beavers   - Alexandar Lackovic

        Otters      - Ava Reaume     

  Barracudas    - Nicolas Dalla Bona

Most Improved:

 Emma Cadarette, Kennedy Dales, Libby Johnson, Carson LaBute, Nicholas Martin, Ashlynn Miller, Zoe Tiplady

Most Dedicated:

Moira Bujak, Alexandrea Jobin, Amber Lefler, Abigail Meloche, Leon Ouyang,

Rachel Patten, Elisa Ward

Most Competitive:

Bailey Humber, Julia Marcuzzi, Melinda Novelletto, Mara Pascariu, Victoria Sexsmith,

Marjorie Sloboda, Jacquelin Trudeau

Coaches Award:

Emily Archambeault, Aiden Ferrone, Brooklyn Galbraith, Mili Jovanovic, Sam Letwin, Danny Sloboda, Michael Taylor

 

WEST 2013-2014 Awards

Swimmer of the Year: Kylie Masse

Dedication/Leadership/Sportsmanship: Cody Lavoie and Andrew Binder

High Points Award: Sadie Fazekas

Exceptional Outstanding Performance: Amber Lefler and Rachel Rode

Presidents Trophy: Anne-Marie Kaczmarczyk

 

Outstanding Performance:

 Nicolas Dalla Bona, Ethan Fazekas, Sadie Fazekas, Renee Liu, Amber Lefler, Zoe Mercier, Leon Ouyang, Katya Parker, Rachel Rode, Leili Tilvaldyeva

Best Swimmer:

Girls

 

Boys

Jacquelin Trudeau

10 & under

Teagan Kukhta

Renee Liu

11-12  yrs

Brendan Oswald

Madeleine McDonald

13-14  yrs

Ethan Fazekas

Kylie Masse

15 & over

Cody Lavoie

 

M.V.P. (by group):

            Silver    -   Isaac Meloche     

             Gold      -  Danny Sloboda        

  Platinum     -  Adam Gaisinsky

     Seals         -  Emily Archambeault

    Beavers   - Jacquelin Trudeau

        Otters      - Maddy Lavoie     

  Barracudas    - Andrew Binder

Most Improved:

 Kenny Dickens, Antonia Gheorghita, Bailey Humber, Petra Pascariu, James Potma, Julia Scanlan, Samuel Zhang

Most Dedicated:

Kennedy Dales, Cody Lavoie, Ashlynn Miller, Isidora Sekaric, Victoria Sexsmith, Marjorie Sloboda, Zoe Tiplady

Most Competitive:

Mackenzie Burnett, Madelyn Gatrall, Devlin Kukhta, Lena Li, Aaron Norg, Amber Patten, Reid Stewart

Coaches Award:

Jacob Gaisinsky, Sophie Gatrall, Emily Marginean, Abigail Meloche, Ava Reaume, Rogel Rios Galeana, Sydney Sayer

 

WEST 2012-2013 Awards

Swimmer of the Year: Kylie Masse

Dedication/Leadership/Sportsmanship: Cody Lavoie

High Points Award: Andrew Binder

Exceptional Outstanding Performance: Sadie Fazekas

Outstanding Performance:

 Sadie Fazekas, Anne-Marie Kaczmarczyk, Maddy Lavoie, Amber Lefler, Emily Marginean, Aaron Norg, Leili Tilvaldyeva

Best Swimmer:

Girls

 

Boys

Madelyn Gatrall

10 & under

Brendan Oswald

Renee Liu

11-12  yrs

Maxwell Wen

Rachel Rode

13-14  yrs

Ethan Fazekas

Kylie Masse

15 & over

Cody Lavoie

 

M.V.P. (by group):

            Silver         -  Sydney Sayer      

             Gold          -  Mikaela Burnett        

  Platinum     -  Derek Trinh

     Seals         -  Victoria Sexsmith

    Beavers   - Mili Jovanovic

        Otters      - Katya Parker     

  Barracudas    - Hannah Oswald

Most Improved:

 Justin Dumouchelle, James Douglas, Abby Meloche, Rachel Rode, Isidora Sekaric, Gabriel Tocco, Brooke Wilburn

Most Dedicated:

Mackenzie Burnett, Kenny Dickens, Jack Kawa, Devlin Kukhta, Andrej Kukuruzovic,

Autumn Owens, Joel Potma

Most Competitive:

Nicolas Dalla Bona, Antonia Gheorghita, Kylie Masse, Isaac Meloche, Leon Ouyang,

Rebecca Parker, Rogel Rios Galeana

Coaches Award:

Jillian Aiton, Andrew Binder, Madeleine McDonald, Zoe Mercier, Jacek Orzylowski, Kyla VanBuskirk, Samuel Zhang

 

WEST 2011-2012 Awards

Swimmer of the Year: Kylie Masse

Dedication/Leadership/Sportsmanship: Aaron Rode

High Points Award: Andrew Binder

Outstanding Performance:

Andrew Binder, Sadie Fazekas, Andrej Kukuruzovic, Cody Lavoie,

 Amber Lefler, Hannah Oswald, Rachel Rode

Best Swimmer:

Girls

 

Boys

Renee Liu

10 & under

Brendan Oswald

Madeleine McDonald

11-12  yrs

Ethan Fazekas

Sadie Fazekas

13-14  yrs

Aaron Norg

Kylie Masse

15 & over

Aaron Rode

 

M.V.P. (by group):

            Silver         -  Sophia Butkovich      

             Gold          -  Kyla VanBuskirk        

  Platinum     -  Abby Meloche

     Seals         -  Bailey Humber

    Beavers   - Brendan Oswald

        Otters      - Caroline Eberhard     

  Barracudas    - Alex Bacioiu

Most Improved:

 David Bezarevic, Ivana Cvoro, Nicolas Dalla Bona, Madelyn Gatrall, Petra Pascariu, Justin Potma, Rogel Rios Galeana

Most Dedicated:

Nicole Dickens, Sydney Helbich, Amber Lefler, Lena Li, Emily Marginean, Leon Ouyang,

Riley Scoboria

Most Competitive:

Iris Cheung, Teagan Kukhta, Cody Lavoie, Renee Liu, Victoria Sexsmith, Nagesh Sharma,

Amanda Sippala

Coaches Award:

Emma Bacioiu, Mackenzie Burnett, Olivia Hickey, Julia Lei, Kristin Rochon, Isidora Sekeric, Marjorie Sloboda

 

WEST 2010-2011 Awards

Swimmer of the Year: Kylie Masse

Dedication/Leadership/Sportsmanship: Aaron Rode

High Points Award: Cody Lavoie

Outstanding Performance:

Sadie Fazekas, Andrea Longlade, Jacek Orzylowski,

 Anne-Marie Kaczmarczyk

Best Swimmer:

Girls

 

Boys

Maddy Lavoie

10 & under

Nicholas Martin

Rachel Rode

11-12  yrs

Leon Ouyang

Amber Lefler

13-14  yrs

Andrew Binder

Kylie Masse

15 & over

Aaron Rode

 

M.V.P. (by group):

            Silver           -Rachel Patten         

             Gold          - Marjorie Sloboda         

  Platinum       - Maxwell Wen

 Seals            - Iris Cheung

    Beavers   - Madeleine McDonald

        Otters        - Leili Tilvaldyeva     

  Barracudas    - Aaron Rode

Most Improved:

 Alex Liu, Emily Marginean, Torrie Lane, Ethan Fazekas

Most Dedicated:

 Nicolas Dalla Bona, Alex Bacioiu, Abby Meloche, Julia Marcuzzi

Most Competitive:

Victoria Sexsmith, Joe DeFaria, Caroline Eberhard, Kenny Dickens

Coaches Award:

Madelyn Gatrall, Connor Sykes, Ashlynn Miller, Nicole Dickens

 

WEST 2009-2010 Awards

Swimmer of the Year: Andrea Longlade

Dedication/Leadership/Sportsmanship: Kylie Masse

High Points Award: Aaron Rode

Outstanding Performance:

Andrew Binder, Amber Lefler, Allanah Brisebois,

 Anne-Marie Kaczmarczyk

Best Swimmer:

Girls

 

Boys

Maddy Lavoie

10 & under

Ethan Fazekas

Sadie Fazekas

11-12  yrs

Leon Ouyang

Kylie Masse

13-14  yrs

Cody Lavoie

Andrea Longlade

15 & over

Aaron Rode

 

M.V.P. (by group):

            Silver           -Abigail Meloche          

           Gold           - Riley Scoboria         

  Platinum       - Connor Sykes  

            Seals            - Madeleine McDonald

    Beavers        - Ethan Fazekas

        Otters        - Kylie Masse      

  Barracudas    - Vasya Semenov

Most Improved:

Victoria Sexsmith, Ashlynn Miller, Alex Liu, Leili Tilvaldyeva and Emily Martin

Most Dedicated:

 Amber Patten, Anthony Chifor, Benjamin Cheung, Paige Gordon

Most Competitive:

Rubin Ciellza, Nicolas Dalla Bona, Caroline Eberhard, Nicole Dickens

Coaches Award:

Taylor Morency, Iris Cheung, David Bezarevic, Jacek Orzylowski

 

WEST 2008-2009 Awards

Swimmer of the Year: Taro Yamashita

Dedication/Leadership/Sportsmanship: Vasya Semenov

High Points Award: Emily Simard

Outstanding Performance:

Zack DeWolfe,Sadie Fazekas, Olivia Capocci, Aaron Rode

Best Swimmer:

Girls

 

Boys

Rachel Rode

10 & under

Leon Ouyang

Sadie Fazekas

11-12  yrs

 Cody Lavoie

Olivia Capocci

13-14  yrs

Jacek Orzylowski

Andrea Longlade

15 & over

Taro Yamashita

 

M.V.P. (by group):

            Silver           -Amber Patten          

                    Gold           - Madeleine McDonald         

  Platinum          - Jordan Pickering  

    Seals                 - Ryan Murray   

Beavers            - Leon Ouyang

               Otters         - Brigitte Desroches      

Barracudas     - Joe DeFaria  

Most Improved:

Rachel Kelly, Vlad Leshchinsky, Emily Marginean, Gemma Mathewson

Most Dedicated:

 April Letourneau, Kyle Masse, Amber Lefler, Benjamin Cheung

Most Competitive:

Stephanie Dufour, Anne-Marie Kaczmarczyk, Kristin Rochon, Maddy Lavoie

Coaches Award:

Jay Jones, Michael Sidor, Julia Lei, Jazmeen Zanier

 

WEST 2007-2008 Awards

Swimmer of the Year: Amanda Reason

Dedication/Leadership/Sportsmanship: Jimmy Lee

High Points Award: Zack DeWolfe

Outstanding Performance:

Jimmy Lee, Santino Viselli, Jeramie Jacques, Andrea Longlade

Best Swimmer:

Girls

 

Boys

Sadie Fazekas

10 & under

Benjamin Cheung

Brigitte Desroches

11-12  yrs

 Cody Lavoie

Amanda Reason

13-14  yrs

Joe DeFaria

Emily Simard

15 & over

Matthew Laschuk

 

M.V.P. (by group):

            Silver                -Nicholas Martin             

    Gold                  - Joel Potma           

  Platinum          - Mark Laschuk    

    Seals                 - Jennifer Caruso    

Beavers            - Olivia Capocci

Performance group     - Matt Laschuk  and Vasya Semenov  

    

Most Improved:

Callie Harrigan, Amber Lefler, Jacek Orzylowski, Justin Potma

Most Dedicated:

 Jessica Lacerte, Amanda Reason, Kristin Rochon, Jazmeen Zanier

Most Competitive:

Youssef Ahmed, Nicole Dickens, Julia Lei, Katie Tonkin

Coaches Award:

Ivana Cvoro, Anne-Marie Kaczmarczyk, Torrie Lane, Kylie Masse

 

WEST 2006-2007 Awards

Swimmer of the Year: Matthew Laschuk

Dedication/Leadership/Sportsmanship: Amanda Reason

High Points Award: Jimmy Lee

Outstanding Performance:

Zack Dewolfe, Santino Viselli, Emily Simard, Michaela Sceli

Best Swimmer:

Girls

 

Boys

Brigitte Desroches

10 & under

Cody Lavoie

Anne-Marie Kaczmarczyk

11-12  yrs

 Jacek Orzlowski

Amanda Reason

13-14  yrs

Vasya Semenov

Katie Tonkin

15 & over

Matthew Laschuk

 

Most Improved:

Samantha Brockhurst, Michael Parent, Olivia Capocci, Jessica Lacerte

M.V.P. (by group):

Silver                -Micayla Pella             

Gold                  - Sadie Fazekas           

Platinum          - Paula Choszczewski    

Seals                 - John VanDeHogen    

Teen                  - Travis Goron            

Beavers            - Gabrielle Baillargeon

Otters              - Nicholas Buchok      

Barracudas     - Matt Laschuck         

Most Dedicated:

Nicole Sidor, Torrie Lane, Sandee Nho, Victor Ouyang

Most Competitive:

Andrea Longlade, Emily Martin, Craig Sylvestre, Steven VanDeHogen

Coaches Award:

Courtney Renaud, Michael Sidor, Alexandra Skutovich, Kylie Masse,

Amanda Sippala, Amber Lefler

 

WEST 2005-2006 Awards

Swimmer of the Year: Matthew Laschuk

Dedication/Leadership/Sportsmanship: Katie Tonkin

Outstanding Performance:

Jimmy Lee, Anne-Marie Kaczmarczyk, Almir Kalajdzic, Andrew Kosek

Best Swimmer:

Girls

 

Boys

Brigitte Desroches

10 & under

Marko Saric

Amanda Reason

11-12  yrs

Aaron Rode

Emily Simard

13-14  yrs

Santino Viselli

Melissa Schuurman

15 & over

Matthew Laschuk

 

Most Improved:

Zack DeWolfe, Kylie Masse, Emily Gloor, Craig Sylvestre,

M.V.P. (by group):

Silver- Gloria Zhang

Gold- Rachel Rode

Platinum- Markus Leung

Seals- Tyler Reaume

Teen- Kiril Seksenov

Otters- Courtney Renaud

Barracudas- Glendon Brown

Most Dedicated:

Nicole Sidor, Vasya Semenov, Emily Martin, Catherine Liao

Most Competitive:

Nick Buchok, Breana Meixner, Kelly Sampson, Olivia Capocci

Coaches Award:

Avery Dent, Gabrielle Baillargeon, Michael Sidor, Laicee Laforet, 

Victoria Marsella, Andrea Longlade